جمیل علی‌زاده شایق در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، افزود: تولید برنج سال گذشته 2 میلیون و 250 هزار تن بود که 930 هزار تن هم در 5 ماه نخست سال وارد کشور شده و کل ذخیره برنج به 3 میلیون و 180 هزار تن رسیده است.وی با بیان اینکه نیاز کشور به واردات برنج تنها 600 هزار تن در سال است، گفت: سیل واردات بی رویه برنج، تولید و بازار داخلی را نشانه می‌رود و نه به نفع تولید کننده و نه مصرف کننده است.دبیر انجمن برنج ایران تصریح کرد: با ادامه روند کنونی، نگرانی از چند برابر شدن واردات بیش از نیاز واقعی تا آخر سال وجود دارد و تولید کننده برنج با مشکل مواجه می‌شود.

علیزاده در خصوص دلیل واردات بی رویه برنج گفت: به دلیل مسائل تحریم کشورهایی مانند هند که نفت از ایران می‌خرند، در یک معامله کالایی محصول خود را می‌دهند و به این دلیل میزان واردات بیش از نیاز می‌شود.

*جولان دلال‌ها برای افزایش قیمت برنج

علیزاده گفت:‌به رغم این همه واردات که پیش‌بینی می‌شد، قیمت در بازار کاهش یابد، اما طی 10 روز گذشته قیمت در شمال کشور از 6 هزار تومان به 6 هزار و 500 تومان افزایش یافته است.
وی در خصوص دلیل افزایش قیمت برنج، گفت: میدان‌گیری دلالان در سایه عدم نظارت باعث احتکار و افزایش قیمت شده است. دبیر انجمن برنج تصریح کرد: در صورتی که سازمان‌های نظارتی و تعزیراتی بر توزیع و قیمت برنج نظارتی نداشته باشند، قیمت برنج در مهرماه افزایش خواهد داشت.